پایگاه اطلاعاتی اسناد باستان شناسی

برای مشاهده پایگاه اطلاعاتی اسناد باستان شناسی بر روی تصویر بالا کلیک فرمایید

سایت اسناد باستان شناسی ایران دربرگیرنده پایگاه اطلاعاتی مجموعه اسنادی است که از بدو تاسیس اداره عتیقات در ایران، در جریان فعالیت‌های این اداره و تغییرات تشکیلاتی آن بوجود آمده است. نخستین برگ این مجموعه با سربرگ وزارت معارف و اوقاف و فواید عامه دارای تاریخ ۱۳ رجب ۱۳۲۸ مقارن ۱۲۸۷ شمسی است. برگ پایانی باید متعلق به اواخر دهه ۱۳۶۰ مقارن با تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور باشد. به طور خلاصه باید گفت اسناد این مجموعه رخدادهای از عتیقات تا میراث فرهنگی در ایران را پی می‌گیرد.

متاسفانه جا به جایی‌های مکرر و وضعیت نامناسب نگهداری مجموعه به ویژه در سال‌های انتقال به شیراز، آسیب‌های فراوانی را به اسناد وارد کرد. نظم اولیه بایگانی مجموعه بر هم خورد و آلودگی اسناد هم مزید بر علت شد. علیرغم وضعیت و شرایط فیزیکی اسناد، بخشی از مجموعه اسکن شده ولی کار سازماندهی اطلاعاتی بر زمین مانده است.

در سال ۱۳۹۷ با راه‌اندازی برنامه‌ای برای ارائه پشتیبانی مالی پروژه‌های کوچک در سال ۲۰۱۸ توسط کمیته منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی یونسکو (MOWCAP) در بانکوک و با سرمایه‌گذاری مرکز فرهنگی آسیا در گوانگجوی کره (ACC)، پروژه ارائه شده از این مرکز پذیرفته شد و با تکرار آن در سال ۲۰۱۹ طراحی پایگاه اطلاعاتی اسناد باستان شناسی ایران توسط کارشناسان ایرانی شرکت فناوران اطلاعات تلیا مقدور شد. برخی از قابلیت‌های این نرم افزار به شرح زیر است:

  • طراحی پایگاه اطلاعاتی بر مبنای استاندارد‌های شورای جهانی آرشیو از جمله استاندارد بین‌المللی توصیف منابع آرشیوی (ISAD) و استاندارد بین‌المللی مستند اسامی سازمان‌ها، افراد و خانواده‌ها (ISAAR)
  • امکان مبادله اطلاعات ذخیره شده در فرمت‌های استاندارد
  • دارای قابلیت نگهداری منابع از چندین مخزن و آرشیو در یک مجموعه و به تفکیک مخازن و آرشیوها
  • قابلیت جستجو، نمایش، ذخیره و بازیابی اطلاعات به صورت چند سطحی درختواره‌ای و بدون محدودیت در تعداد سطوح (در سطح پوشه، سطح سند، سطح پاراگراف و …)
  • دارای پایگاه اطلاعاتی مستندهای اسامی افراد، سازمان‌ها، همایش‌ها (رخدادها) و اسامی جغرافیایی (مکان‌ها) با قابلیت استفاده در نمایه سازی و جستجو و بازیابی اطلاعات
  • امکان ایجاد اصطلاحنامه‌های تخصصی و موضوعی و مدیریت کامل درختواره‌های موضوعی اصطلاحنامه به عنوان نرم‌افزار جانبی
  • امکان استفاده از اصطلاحنامه در نمایه‌سازی محتوا و همچنین سهولت در جستجو و بازیابی اطلاعات

بخش کوچکی از مجموعه اسناد باستان شناسی حدود ۲۰۰۰ برگ در فرآیند طراحی پایگاه، نمایه‌سازی و ورود اطلاعات شد. ایجاد اصطلاحنامه و مستند اسامی در این نرم افزار، اقدامی بسیار پیشتاز به شمار می‌رود.

این پایگاه اطلاعاتی در آذرماه ۱۳۹۸ به مناسبت هفته پژوهش رونمایی شد و اکنون با قرار گرفتن در پرتال مرکز اسناد و کتابخانه در اختیار پژوهشگران است.

علاقمندان می‌توانند با استفاده از جستجوی موضوع مورد نظر و یا با انتخاب مرور اسناد به رکوردهای این پایگاه دست پیدا کنند.