پایگاه اسناد باستان شناسی ایران از ابتدای شهریور ماه ۱۳۹۹در پرتال مرکز اسناد و کتابخانه قرار گرفت.

سایت اسناد باستان شناسی ایران دربرگیرنده پایگاه اطلاعاتی مجموعه اسنادی است که از بدو تاسیس اداره عتیقات در ایران، در جریان فعالیت‌های این اداره و تغییرات تشکیلاتی آن بوجود آمده است. نخستین برگ این مجموعه با سربرگ وزارت معارف و اوقاف و فواید عامه دارای تاریخ ۱۳ رجب ۱۳۲۸ مقارن ۱۲۸۷ شمسی است. برگ پایانی باید متعلق به اواخر دهه ۱۳۶۰ مقارن با تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور باشد. به طور خلاصه باید گفت اسناد این مجموعه رخدادهای از عتیقات تا میراث فرهنگی در ایران را پی می‌گیرد.

این مجموعه مهم اسنادی متاسفانه به دلیل جا به جایی‌های مکرر و وضعیت نگهداری نامناسب به ویژه در سال‌های انتقال به شیراز، از آسیب‌های فراوانی رنج می‌برد. از جمله، نظم اولیه بایگانی در طول این سال‌ها بر هم خورده و آلودگی اسناد هم مزید بر علت شده است. این دو عامل با توجه به هزینه‌های سنگین ناشی از سامان‌دهی فیزیکی و سازمان‌دهی اطلاعاتی اسناد، انجام هر اقدام کوچکی را در بوته‌ای از ناامیدی فرو برده است.

در سال ۱۳۹۷ با راه‌اندازی برنامه‌ای برای ارائه پشتیبانی مالی به پروژه‌های کوچک در سال ۲۰۱۸ توسط کمیته منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی یونسکو (MOWCAP) در بانکوک و با سرمایه‌گذاری مرکز فرهنگی آسیا در گوانگجوی کره (ACC)، پروژه ارائه شده برای سازماندهی این مجموعه از این مرکز پذیرفته شد و با تکرار آن در سال ۲۰۱۹، طراحی پایگاه اطلاعاتی اسناد باستان شناسی ایران مقدور شد.

بخش کوچکی از این مجموعه مهم، در حدود ۲۰۰۰ برگ، در فرآیند طراحی پایگاه، نمایه‌سازی و ورود اطلاعات شد. این پایگاه اطلاعاتی در آذرماه ۱۳۹۸ به مناسبت هفته پژوهش رونمایی شد و اکنون با قرار گرفتن در پرتال مرکز اسناد و کتابخانه در اختیار پژوهشگران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *