سایت نقش جهان از مهرماه ۱۳۹۹در پرتال مرکز اسناد و کتابخانه قرار گرفت.

سایت نقش جهان با نشانی ichodoc.ir، دربرگیرنده بخش‌های مختلفی است که با محوریت پایگاه اطلاعاتی منابع موجود در مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی از سال ۱۳۷۴ پایه‌گذاری شد و به زودی در سال ۱۳۷۷ از اولین پایگاه‌های اطلاعاتی بود که با قابلیت جستجوی فارسی روی وب قرار گرفت. این پایگاه به مرور تا سال ۱۳۸۵ با افزایش تعداد رکوردهای پایگاه و ایجاد بخش‌های جدید در سایت توسعه یافت. ولی پس از آن از پشتیبانی خارج شد و به دلیل مشکلات ناشی از تغییرات تشکیلاتی در سازمان میراث فرهنگی و جا به جایی مرکز اسناد و کتابخانه به شیراز  و مسائل دیگر از چرخه اطلاع‌رسانی بیرون افتاد.

در سال ۱۳۹۶ نرم‌افزار آذرسا به عنوان پایگاه اطلاعاتی مرکز اسناد و کتابخانه خریداری شد و با کانورت دیتا از نرم‌افزار نقش جهان راه اندازی شد. کانورت اولیه به دلیل برخی اشکالات در سال ۱۳۹۷ از نو انجام شد و با راه‌اندازی پرتال مرکز در سال ۱۳۹۸، این پایگاه برای اطلاع‌رسانی به پژوهشگران میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مورد استفاده قرار گرفت.

در مهرماه ۱۳۹۹، سایت نقش جهان نه به منظور استفاده از پایگاه اطلاعات کتابشناختی منابع این مرکز بلکه به دلیل در بر داشتن زیر بخش‌هایی مانند هنر و مردم، ارگ بم، اسناد باستان‌شناسی، هولتسر، فلاندن، دالمانی، هنر سرامیک، سفال ایرانی، نقوش تزئینی ایران زمین، پوشاک ایرانیان و بسیاری موضوعات دیگر، که دارای اطلاعات پژوهشی ارزشمند و مفیدی است و در قالب یک رکورد در پایگاه آذرسا قابل ارائه نیست روی پرتال مرکز اسناد و کتابخانه قرار گرفت. به امید این که دوستداران قدیمی میراث فرهنگی که با این پایگاه مانوس بودند و پژوهشگران جوانی که امروز با میراث سر و کار دارند، هر دو از این مجموعه اطلاعاتی لذت ببرند و از آن استفاده بکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *