دورۀ آموزشی نمایه سازی

دورۀ آموزشی نمایه سازی منابع آرشیوی

دورۀ آموزشی نمایه سازی منابع آرشیوی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ آغاز و در ۲۸ مهرماه با انجام پروژه­‌های عملی و آزمون کتبی به پایان رسید. این دورۀ ۶۰ ساعته به صورت تخصصی و متناسب با نیاز مجموعه، برای پرسنل مرکز اسناد و کتابخانه در قالب ۳۰ جلسه طراحی شده بود و همۀ پرسنل مرکز در این دوره شرکت کردند. محل برگزاری دوره نیز سالن قرائت مراجعان مرکز بود تا از اتلاف وقت به دلیل رفت و آمد جلوگیری شود. با تلاش همکاران، امکانات کمک آموزشی لازم برای بهره‌­وری بیشتر از هر جلسه تهیه شد و همچنین مستندات کافی از عکس، صدا و تصویر از تمام جلسات گردآوری شد.

هدف از برگزاری این دوره، ارتقای علمی و توانمندسازی پرسنل در حوزۀ فعالیت آنان بود. تعریف آرشیو و تفاوت آن با بایگانی و کتابخانه، اهمیت و ضرورت پژوهش­های آرشیوی، مباحث پایه در مورد آرشیوها و فعالیت­‌های آرشیوی، اصول و مبانی حفظ و نگهداری منابع آرشیوی، سازماندهی اطلاعاتی منابع آرشیوی به ویژه منابع مکتوب و دیداری شنیداری، مروری بر نرم­‌افزار آذرسا و چگونگی ورود، جستجو و نمایش اطلاعات در این نرم‌­افزار، ضرورت و چگونگی اعمال یکدستی در تنظیم و توصیف منابع در سه سطح مجموعه، پوشه و سند، استفاده از اصطلاحنامه و سرعنوان‌­های موضوعی و سایر مستندات برای نمایه‌­سازی به بحث و گفتگو گذاشته شد. علاوه بر طرح مبانی نظری، انجام کار عملی توسط شرکت‌­کنندگان سبب شد تا اشکالات و سوالات کارشناسان در مراحل کاری مختلف دیده، مطرح و برطرف شود. بعد از مبحث نمایه‌­سازی، سندخوانی و استنساخ اسناد تاریخی با هدف انتشار کتاب تدریس شد و در قالب پروژۀ عملی فرصتی برای کسب مهارت و رفع اشکالات احتمالی پدید آمد.

پایان بخش این دوره، بازدید از موسسه مطالعات تاریخ معاصر بود که امکان مشاهدۀ فرآیند انجام کار بر روی اسناد تاریخی و ارتباط نزدیک و گفتگو با کارشناسان موسسه را فراهم ساخت.

                بازدید از موسسه تاریخ معاصر  

اشتیاق همکاران برای مشارکت در کلاس و انجام تکالیف عملی مبتنی بر مباحث هر جلسه، علاوه بر ایجاد فضای زنده و پویا، زمینه‌­ساز همکاری میان پرسنل برای اجرای مشترک پروژه­‌ها، کسب مهارت و رفع اشکالات کارشناسان و از همه مهم­تر ایجاد هماهنگی و یکدستی در شیوۀ نمایه­‌سازی و ورود اطلاعات شد.    

بررسی نرم افزار آذرسا  

ناگفته نماند در زمان اجرای این دورۀ آموزشی، ۳۵۱ سند از مجموعۀ اسناد باستان شناسی، ۴۳۹ قطعه از مجموعۀ عکس­‌ها، اسلایدها و نگاتیوهای موجود در مرکز نمایه‌­سازی شد و ۱۳۰ سند استنساخ گردید. همچنین نقد سه عنوان کتاب چاپ شده در باب اسناد تاریخی در سه گروه کارشناسی به اجرا گذاشته شد.

                           روز آزمون کتبی  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *