اتمام ورود اطلاعات نقشه‌های سه استان در نرم افزار آذرسا

نقشه­‌های بناهای تاریخی یکی از پرمراجعه‌ترین مدارک مرکز اسناد و کتابخانه به شمار می‌روند. به همین دلیل از اواخر شهریور ماه ۱۳۹۸ با هدف فراهم کردن دسترسی آسان‌تر پژوهشگران به این منبع مهم، نمایه‌سازی و ورود اطلاعات فایل­های نقشه­‌های موجود در این مرکز در دستور کار قرار گرفت. اسکن نقشه‌های قطع بزرگ در سال‌های اولیه فعالیت مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی طی سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۵ انجام شده بود و بسیاری از نقشه‌ها در پایگاه اطلاعاتی این مرکز با عنوان نقش‌جهان ورود اطلاعات شده و فایل آن نیز به اطلاعات کتابشناختی نقشه پیوست شده بود. پس از انتقال اسناد و مدارک این مرکز در سال ۱۳۸۹ به شیراز و بازگرداندن آن‌ها از شیراز به تهران در اواخر سال ۱۳۹۲، اصل نقشه‌ها دچار آسیب‌های فراوان شد به طوری که امکان دسترسی به آن وجود نداشت. نقش جهان نیز قبل از آن پشتیبانی نمی‌شد و فایل‌های نقشه نیز در این جریان به کلی آشفته، نامنظم و نابسامان گردید. از سال ۱۳۹۳ فایل‌های پراکنده به سختی جمع‌­آوری، سامان­دهی و سازمان­دهی شد. طی این مرحله فایل‌های نقشه با انواع فرمت‌ها دسته بندی و به تفکیک هر استان و نام بنا فولدربندی شد.

در پروژه حاضر، هر فایل با رکورد موجود در پایگاه آذرسا مقایسه گردید. فایل­‌های ورود اطلاعات نشده، شناسایی و از دیگر فایل‌ها تفکیک شد. از این مجموعه فایل‌های نقشه که رکوردی در پایگاه موجود نبود ابتدا یک فهرست کلی تهیه شد و سپس هر فایل نمایه­‌سازی و در نرم‌افزار آذرسا ورود اطلاعات گردید. در پایان نیز با یکسان‌سازی و تبدیل فرمت فایل­‌های نقشه‌های مورد نظر به  Jpg آمادگی اتصال به اطلاعات کتابشناختی هر رکورد فراهم شد. فایل‌هایی نیز که قبلا ورود اطلاعات شده بود با کدبازیابی خود تغییر نام داده و ذخیره شد.

از این طریق تا کنون تعداد ۱۰۷۲ نقشه مربوط به استان­های آذربایجان شرقی، اردبیل و تهران با نقشه­‌های متصل به خود در پایگاه نقشه‌های بناهای تاریخی آذرسا افزوده شده و آماده استفاده علاقمندان و پژوهشگران بناهای تاریخی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *